Мультидисциплінарний комплексний підхід до проблеми вірусних парентеральних гепатитів

30.09.2015

sinivirusНа базі закладу впроваджено мультидисциплінарний комплексний підхід до проблеми вірусних парентеральних гепатитів:
– консультативна допомога з питань первинної та вторинної профілактики захворювання;
– повний комплекс клінічної та лабораторної діагностики;
– консультації лікарів-інфекціоністів з питань специфічного лікування;
– лабораторний супровід терапії та лабораторний контроль результатів лікування.
Спеціалісти надають консультативну допомогу щодо профілактичних заходів з метою попередження інфікування вірусом членів сім’ї. Актуальність проблеми вірусних парентеральних гепатитів

Вірусні гепатити в Україні займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології  за ступенем негативного впливу на здоров’я населення та рівнем захворюваності. До зазначеної групи належить до 30 відсотків усіх інфекційних захворювань (окрім грипу та гострих інфекційних захворювань верхніх дихальних шляхів).
На сьогодні загальна кількість хворих на вірусні гепатити В і С у світі в 14-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих.
Почувши про таке захворювання як гепатит, частіше за все ми уявляємо собі  щось страшне та невиліковне. Досить сумно, що це захворювання завжди оточує велика кількість міфів і запитань, що свідчить про низький рівень обізнаності людей щодо шляхів інфікування, клінічних проявів,  наслідків та ускладнень. Адже від вірусу гепатиту частіше за все застрахуватися не можна, звістка про його наявність у людини застає зненацька. Тому головною зброєю в боротьбі проти цієї хвороби мають стати адекватне інформування щодо методів індивідуальної та суспільної профілактики поширення цих захворювань, розуміння серйозності ситуації, своєчасна діагностика і відповідне лікування.
Найчастіше хронічні гепатити В і С виявляють терапевти або сімейні лікарі, лікарі хірургічних спеціальностей, рідше –  дерматологи та невропатологи. Зазвичай діагноз виявляють не очікувано для пацієнта, який звертається з певними скаргами. Але під час обстеження у лікаря з’являється підозра на хворобу, що спонукає його направити пацієнта до вузького спеціаліста – гастроентеролога або інфекціоніста. В іншому випадку,  пацієнта без скарг, які могли б викликати підозру щодо інфікування вірусами гепатиту, обстежують з метою підготовки до планових хірургічних втручань і випадково лабораторно виявляють гепатит.
Значна частина пацієнтів дізнається про захворювання після відвідувань акушер-гінеколога (адже вагітні жінки планово обстежуються на наявність цих захворювань) або обстеження з метою отримання довідки для працевлаштування.

Діагностика та лікування парентеральних вірусних гепатитів В і С є високотехнологічним медичним втручанням.

Для надання ефективної допомоги при парентеральних вірусних гепатитах необхідна відповідна клінічна підготовка спеціаліста і, що важливо, достатній клінічний досвід сучасної терапії хронічного гепатиту С та В, а головне – терапії супроводу.
Необхідно оцінити загальний стан організму пацієнта, стан печінки, встановити генотип вірусу-збудника і фазу перебігу інфекції. Все це впливає на вибір схеми лікування, її ефективність, тривалість і безпеку.
Під час лікування лікар постійно відстежує результати біохімічних аналізів крові, молекулярних тестів на вірусне навантаження і т.д. – проводить, так званий, лабораторний моніторинг ефективності лікування.
Тільки в умовах комплексного підходу за участі фахівців різних спеціальностей (інфекціоністів, гастроентерологів, фахівців з питань лабораторної діагностики та вірусологів) можна досягти найбільшої ефективності терапії при мінімальних побічних ефектах.