Амбулаторно-поліклінічне відділення

Завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення Фільо Катерина Володимирівна

Завідувач амбулаторно-поліклінічного відділення Фільо Катерина Володимирівна

Своє перше знайомство з ВІЛ-інфікованим дорослим пацієнтом лікар-інфекціоніст до сих пір згадує з приємною посмішкою, згадує і про свій інтерес та острах. Це було в 2003 році. Цей пацієнт досі відвідує наш заклад і добре себе почуває. Зараз – біля кабінету лікаря-інфекціоніста щодня черга.
Акушер-гінеколог стикнулась з своєю першою пацієнткою за особливих обставин. ЇЇ привело до лікаря стигматизоване відношення людей, які випадково дізнались про її шокуючий діагноз під час вагітності в студентські роки. І тоді акушером-гінекологом вперше було призначено монотерапію профілактики передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини. На сьогоднішній день дитина пацієнтки абсолютно здорова, успішно навчається і мріє стати художником.
Проблеми народження дітей у дискордантних подружніх парах (тобто, коли один з подружжя ВІЛ-позитивний, а інший ВІЛ-негативний), пов’язані з високим ступенем ризику зараження як ВІЛ-негативного партнера, так і передачі ВІЛ-інфекції дитині. Застосування антиретровірусної терапії забезпечує можливість профілактики ВІЛ-інфекції у статевого партнера, однак, не вирішує проблеми ризику виникнення ВІЛ-інфекції у новонародженого. Сучасні наукові досягнення дозволяють звести до мінімуму як можливість інфікування партнера, так і ризик народження ВІЛ-інфікованої дитини в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій, які активно застосовуються в багатьох країнах світу для ВІЛ-позитивних майбутніх батьків.
Оскільки Закарпатську область було визначено як пілотну для впровадження проекту «Забезпечення доступу дискордантних пар до послуг із реалізації репродуктивних прав ВІЛ-інфікованих в Україні у 2010 – 2011 роках», досвід застосування вищезгаданих репродуктивних технологій є і у нас. Дані новітні технологій передбачають промивку та обробку сперми ВІЛ-позитивного партнера з наступною внутрішньоматковою інсемінацією очищеними сперматозоїдами ВІЛ-негативної партнерки, психосоціальне консультування (супровід) з питань збереження сексуального та репродуктивного здоров’я.
Фахівці Центру продовжують надавати послуги дискордантним парам в реалізації  їх репродуктивних планів з дотриманням принципів конфіденційності.
Окрім того на базі Центру надаються послуги всім  безплідним парам, які звернулися за допомогою.
Поява лікаря-педіатра в Центрі теж має свою історію. Тут все навпаки – спочатку було діагностовано ВІЛ-інфекцію у дитини в одному з дитячих медичних закладів області. Для спасіння життя дитині необхідно було призначення антиретровірусної терапії, про яку ми тоді знали тільки теоретично. І так, у 2005 році, з’явився в штаті відділення лікар-педіатр, який одразу пройшов цикл навчання та вперше призначив АРТ в Закарпатті. Дитина отримала необхідне їй лікування. Сьогодні це не тільки розвинена, а і обдарована в різних напрямках дівчина-підліток, яка з радістю відвідує наш заклад.
Та з часом таких випадків ставало все більше і більше. Саме тому для надання якісної медичної допомоги в 2007 році була проведена реорганізація Центру, в рамках якої створено амбулаторно поліклінічне відділення. З самого початку тут працювали лікарі: інфекціоніст, акушер–гінеколог, дерматовенеролог, педіатр, психотерапевт. В складі відділення був створений перший в області кабінет «Довіра». Окрім того, весь забір крові здійснює медична сестра маніпуляційного кабінету відділення. Це ті люди, які віддано день за днем виконують свою важливу і нелегку працю.
Оскільки досвіду ми набирались разом із зростанням кількості пацієнтів, стало зрозумілим, що для забезпечення якісної допомоги необхідні ще й інші спеціалісти, без яких лікування  опортуністичних інфекцій було неможливим –  отож, з’явився ще і лікар-фтизіатр, а згодом і ще один лікар-інфекціоніст.
Відповідальність та професіоналізм, згуртованість, розуміння і підтримка один одного працівниками давало змогу легко долати всі перешкоди і труднощі в роботі. За весь час роботи відділення було організовано та налагоджено співпрацю в діагностичному та лікувальному напрямку роботи наших лікарів з мережею кабінетів «Довіра» області, з лікарями інших медичних закладів області,  Закарпатською установою виконання покарань № 9  відділу Державного Департаменту України з питань виконання покарань у Закарпатській області, будинками дитини, а з 2015 року –  з благодійною організацією «Закарпатське благодійне товариство мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД». Кваліфікація працівників зростає, практично всі мають першу та вищу кваліфікаційні категорії, пройдено десятки навчань, тренінгів, семінарів, отримано подяки та нагороди.
Але найціннішою нагородою для нас є вдячність людей, що страждають таким серйозним захворюванням, як ВІЛ-інфекція/СНІД, радість материнства ВІЛ-позитивних жінок, народження здорових дітей, тривале та якісне життя пацієнтів. Саме ці успіхи дають нам наснагу продовжувати цей нелегкий шлях.