MAR-тест – метод діагностики причин імунологічного чоловічого безпліддя

Чоловіче безпліддя прийнято ділити на:

  • екскреторне (обтураційне і токсичне) – коли з’являються перешкоди на шляху сперматозоїда з яєчок в сечовипускний канал;
  • секреторне – коли яєчка з різних причин не здатні виробляти повноцінні рухливі сперматозоїди в достатній кількості;
  • імунологічне (аутоімунне) – зумовлене виробленням антитіл до сперматозоїдів в чоловічому організмі.

Виявлення першої та другої форм безпліддя відбувається завдяки звичних, давно відомих методів діагностики – УЗД, спермограми та біопсії.
Діагностика ж імунологічного вимагає додаткових лабораторних досліджень.

Як виникає аутоімунне безпліддя?
Існування складних багатоклітинних організмів, у тому числі людини, неможливо без нормальної роботи імунної системи. Вона захищає нас і від мікроорганізмів, що паразитують всередині нашого тіла, і від власних клітин, які перестали виконувати свої функції і стали безконтрольно розмножуватися (так звані «ракові» клітини).
Щоб забезпечити виконання цих завдань, в імунній системі існують спеціальні клітини. Вони здатні розпізнавати «чужинців» і вбивати їх. У боротьбі з інфекціями беруть участь також імуноглобуліни (антитіла). Вони утворюються після контакту імунних клітин з мікроорганізмом-паразитом і є суворо специфічними: наприклад, антитіла проти збудника вітряної віспи здатні боротися тільки з цим збудником, але не з збудником кору, краснухи і т.п.
Щоб знищити «чужих», імунні клітини повинні вміти відрізняти їх від «своїх». В основі такого розпізнавання лежать відмінності в структурі антигенів – спеціальних біологічних молекул, які можуть викликати в організмі імунну відповідь клітин.
Всі типи клітин організму, які є у немовляти на момент народження, вважаються «своїми», імунні клітини на них в нормі не реагують. Все, що від них відрізняється, стає «чужим». Так, «чужими» є прониклі в організм бактерії і глисти; «чужими» стають і свої клітини, якщо в них проникли вірус, чи певні бактерії, або відбулася їх злоякісна трансформація. «Чужими» для чоловіків іноді виявляються їхні власні сперматозоїди, для жінок – сперматозоїди, що проникли в статеві шляхи, і навіть плід, який розвивається всередині материнського організму.
Чому так відбувається?
Не всі клітини організму доступні імунним клітинам, що циркулюють в крові. Деякі відокремлені спеціальними бар’єрами: наприклад, нейрони головного мозку – гематоенцефалічним; клітини сперматогенезу, що забезпечують утворення сперматозоїдів в яєчках, – гематотестикулярним. Це пов’язано з тим, що в процесі розвитку у деяких клітин з’являються білкові структури (антигени), відсутні на момент народження і в перші дні життя. Наприклад, сперматозоїди з’являються у хлопчиків у 11-13 років і містять елементи, необхідні для запліднення і раніше не контактували з імунними клітинами. Тому на них може розвинутися імунну відповідь, тобто почнуть вироблятися антитіла. Щоб цього уникнути, сперматозоїди розвиваються в спеціальних трубочках – канальцях, стінки яких пропускають кисень, гормони, поживні речовини, але не дозволяють контактувати з циркулюючими в крові імунними клітинами. Існує ще ряд додаткових механізмів, які перешкоджають цьому.
Чому виникає імунологічне безпліддя?
Незважаючи на надійний захист розвитку статевих клітин, іноді виникають ситуації, коли вони піддаються імунній атаці.
У чоловіків найбільш частою причиною цього є гострі й тупі травми яєчок, що супроводжуються розривом сім’яних канальців і капілярів. При цьому антигени потрапляють в кров і викликають імунну відповідь. Якщо травма була сильною, запальний процес в яєчку – орхіт – звичайно захоплює весь орган, при цьому функціональна тканина, яка забезпечує вироблення сперматозоїдів, заміщується на сполучну тканину. Якщо пошкодження не супроводжувалося яскраво вираженими хворобливими відчуттями, то за рахунок природних відновних процесів цілісність гематотестикулярного бар’єру відновлюється і вироблення сперми триває. Але специфічні антиспермальні антитіла (АСАТ), які почали утворюватися після травми, продовжують циркулювати в спермі і крові і порушують утворення сперматозоїдів. При цьому об’єктом імунної атаки виявляються всі сперматозоїди, що утворилися як у травмованому, так і в здоровому яєчку. У присутності АСАТ знижується рухливість сперматозоїдів, відбувається їх аглютинація (склеювання між собою), виявляється практично неможливим проходження через цервікальний канал у матку, порушується акросомальна реакція (викид спеціальних ферментів при контакті сперматозоїда з яйцеклітиною), без чого неможливе запліднення яйцеклітини навіть «у пробірці». Така ситуація отримала назву «аутоімунне чоловіче безпліддя». За різними даними, від 5 до 40% чоловіків з безплідних пар мають АСАТ. При чому деякі вроджені особливості будови статевих органів, наприклад варікоцеле, у кілька разів підвищують ризик розвитку імунологічного безпліддя.
Іншою причиною утворення антиспермальних антитіл є  урогенітальні інфекції. Прийнято вважати, що однією з причин утворення АСАТ на тлі інфекцій є здатність багатьох бактеріальних, вірусних та грибкових організмів прикріплятися до мембрани сперматозоїдів і викликати перехресні реакції (у цьому разі антитіла виробляються не тільки до збудників інфекції, а й до сперматозоїдів).
Як визначити, чи має місце у чоловіка аутоімунне безпліддя?
Першим і обов’язковим етапом обстеження є комплексне дослідження сперми. Виявлення антиспермальних антитіл будь-яким з лабораторних методів (MAR-тест, ІФА та ін.) дозволяє встановити існування аутоімунних реакцій проти сперматозоїдів. Якщо антиспермальними антитілами покриті більше 50% рухливих сперматозоїдів, ставиться діагноз “чоловіче імунологічне безпліддя”.

Оскільки нерідко причиною розвитку антиспермального імунітету є урогенітальні інфекції, обов’язково треба обстежитися на хламідії, мікоплазми, герпес і інші збудники.
Що таке MAR-тест?
Антиспермальні антитіла можуть фіксуватися на насіннєвий мембрані в різних ділянках сперматозоїда:

mar-test2 mar-test3

MAR-тест (mixed antiglobulin reaction) – це процентне співвідношення нормальних активно-рухливих сперматозоїдів, покритих антиспермальними антитілами, до загальної кількості нормальних активно-рухливих сперматозоїдів. Таким чином, МАR-тест показує відсоток не здатних до запліднення сперматозоїдів, які в стандартній спермограмі розцінюються, як абсолютно нормальні сперматозоїди.
Де можна зробити MAR-тест?
Обстеження на імунологічне безпліддя в м. Ужгород можна пройти в Центрі з профілактики та боротьби із СНІДом, що знаходиться за адресою: вул. Другетів, 72.
Як записатися на прийом спеціаліста?

Як підготуватися до здачі аналізу?