НОВИЙ КОРОНАВІРУС

28.01.2020

Поширення раніше невідомого штаму коронавірусу, що швидко розповсюджується в Китаї і зафіксований ще у кількох країнах — новий виклик для глобального здоров’я . Зараз тривають ретельні дослідження і вивчення ситуації.

Центр громадського здоров’я України повідомляє:
В Україні НЕ ЗАФІКСОВАНО жодного випадку НОВОГО коронавірусу станом на 27 січня 2020 року! Діагностований коронавірус не належить до виду 2019-nCoV. Відтак, наразі жодного випадку нового коронавірусу в Україні не зафіксовано!

Все, що потрібно знати про вірус:
Що таке коронавіруси:
Передусім це зоонозна інфекція. Тобто їхнім природним резервуаром є тварини: пальмові цевети, кажани, навіть кобри. Коронавіруси також РНК-віруси, тому мають високу частоту мутацій і швидко змінюються, в тому числі стають патогенними для людей.
Такі коронавіруси вперше були ідентифіковані в середині 1960-х років. Разом з новим штамом коронавірусу, який зараз активно поширюється в Китаї та інших країнах, їх існує вже сім.
Приклади коронавірусів, які вражають людей: SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome або важкий гострий респіраторний синдром) та MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome — Близькосхідний коронавірусний респіраторний синдром). http://bit.ly/30GPvGU
SARS-CoV вперше був визнаний у Китаї в листопаді 2002 року. Хвороба поширилася у багатьох країнах Північної і Південної Америки, Європи та Азії, спричинивши у 2002-2003 роках глобальний спалах — тоді було зафіксовано понад 8 тисяч випадків, включаючи 774 смерті.
Цей спалах почався із зараженої пальмової цевети (хижий ссавець)— китайського делікатесу. Його зупинили карантинні заходи, коли медичний персонал не покидав лікарні , куди надходили нові хворі. З 2004 року повідомлень про випадки хвороби, викликані цим вірусом, не зафіксовано. http://bit.ly/2Gc6ffw
Про перший випадок MERS-CoV було повідомлено у 2012 році в Саудівській Аравії. З того часу випадки зараження вірусом було зафіксовано у 25 країнах. Більшість хворих мали симптоми гострого респіраторного захворювання, включаючи лихоманку, кашель та задишку. У порівнянні з SARS-CoV він не так легко передавався від людини до людини, але мав значно вищу летальність: близько 35% з 2500 людей, які були заражені вірусом, померли. http://bit.ly/2uj29jb
 Про уханський вірус:
▪ Новий штам коронавірусу поки відомий під назвою 2019-nCOV. Спалах пневмонії, викликаної цим досі невідомим збудником, зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Звідси і назва, якою зараз іменують цей штам. http://bit.ly/2RH1y2U
▪ Багато людей, яких вразив вірус, працювали чи відвідували ринок в Ухані. Китайські продуктові ринки, так звані «wet markets» (мокрі ринки) — це скупчення живих і вбитих тварин, птахів, продавців і туристів. За таких умов вірусу зручно поширюватися поміж тушами, тваринами і людьми.
Лікарі повідомляють, що одужання здебільшого залежить від імунітету людини. Поки відомо, що люди, які померли внаслідок зараження вірусом, мали проблеми зі здоров’ям, зокрема, слабкий імунітет.
Також з померлих більшість людей літнього віку. У багатьох з них були супутні захворювання, як цироз печінки, гіпертонія, цукровий діабет чи хвороба Паркінсона. https://nyti.ms/2RjW0wb
▪ Вірус викликає пневмонію з такими симптомами як кашель, лихоманка та утруднення дихання. Експерти вважають, що інкубаційний період триває близько двох тижнів (від 1 до 14 днів). Людина, котра перебуває в інкубаційному періоді може поширювати збудник серед оточуючих до початку клінічних проявів.
▪ Передача людині від людини була підтверджена Національною комісією з охорони здоров’я Китаю. Також існує ризик мутації вірусу.
▪ На даний момент експерти вважають, що в зоні ризику найбільш ймовірно люди із слабким імунітетом. Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: деякі люди мають легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Як захиститися:
▪ Зараз вакцини проти коронавірусів не існує. Повідомляють, що вакцина проти нового штаму 2019-nCоV поки на ранній стадії розробки. https://fxn.ws/2RmHQKW
▪ Аби захиститися CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань в США) пропонує. http://bit.ly/2RkUCtc
– часто та ретельно мити руки милом і водою
– не торкатися брудними руками очей, носа чи рота
– уникати тісного контакту з хворими людьми
Якщо у вас є симптоми гострої респіраторної інфекції, аби запобігти зараженню інших:
– залишайтеся вдома, якщо захворіли
– уникайте тісного контакту з іншими людьми
– прикривайте рот і ніс серветками під час кашлю і чхання, а опісля ретельно мийте руки
– провітрюйте приміщення та дезінфікуйте поверхні

Людям, які зараз знаходяться десь поблизу зони розповсюдження вірусу, радять:
– підтримувати гігієну рук
– уникати відвідування ринків тварин та птахів
– уникати відвідування хворих
– звернутися до лікаря у разі появи симптомів — кашлю, лихоманки чи труднощів з диханням
– телефонувати заздалегідь, перш ніж їхати до лікарні

Зараз в соціальних мережах і ЗМІ публікують багато інформації про поширення вірусу і ситуацію загалом. Якщо вам потрібно знайти перевірену інформацію, це можна зробити тут:
▪ Фейсбук World Health Organization (WHO) та на сайті: https://www.who.int/
▪ Сайт CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань в США) http://bit.ly/30GPvGU
▪ Українською на сторінці Центр громадського здоров’я України

Posted in Новини