Ін’єкційний тероризм. Що робити, якщо вкололися чужою голкою?

23.11.2018

В засобах масової інформації іноді звучать повідомлення про так званий ін’єкційний тероризм, коли невідомі зі шприцами або голками нападають на жертву і загрожують їй зараженням СНІДом.
Проте, протягом останніх місяців, все частішими стають випадки поранення медичними голками, на які громадяни наражаються на лавицях у скверах, у своїх під’їздах або поштових скриньках. Фахівці схильні вважати, що це скоріше дії скривджених, озлоблених підлітків. Хоча буває, що їх викидають туди споживачі ін’єкційних наркотиків, які давно уподобали східці та прольоти між поверхами. Нерідко вони хворіють на інфекції, які передаються парентеральним шляхом, тобто через кров. Варто стежити й за дітьми, які норовлять до всього доторкнутися, в тому числі й до блискучої голочки незрозумілого походження в пісочниці.
За словами медиків, інфікуватися ВІЛ від випадкового уколу можна, але шанс невеликий.
В основному це залежить від кількості крові на голці і від температури, при якій цей укол був зроблений.
Наприклад, у жарку погоду ВІЛ-інфікована кров небезпечна всього кілька годин, тоді як у холодну цей термін може збільшуватися до декількох діб.
Ризик інфікування ВІЛ від уколу не у вену, за даними ВООЗ, становить навіть не 1%, а 0,35%. Тоді як ризик зараження гепатитом С — 40%, гепатитом В — 70%. Відповідно, можна говорити про те, що при аваріях (уколах) у громадських місцях ризик інфікуватися ВІЛ майже виключений, а небезпека гепатиту набагато більша, але він лікується.
Якщо ви все-таки вкололися чужою голкою, запобіжні заходи прості.
В першу чергу, спересердя не жбурніть той шприц абикуди, а акуратно заберіть його з собою. При цьому постарайтеся загорнути його у що-небудь, аби голка при транспортуванні не вколола ще когось. Для чого? Про це розповімо трохи згодом.
Далі йде власне перша допомога. Вона передбачає обробку місця контакту при пораненні голкою або іншим гострим інструментом, забрудненим кров’ю чи біологічними матеріалами людини:
– місце контакту промивається водою з милом;
– поранена поверхня тримається під струменем проточної води кілька хвилин або поки кровотеча не припиниться.
За умови відсутності проточної води ушкоджене місце обробляється дезінфікувальним гелем або розчином для миття рук.
При цьому не допускається стискання або тертя пошкодженого місця, видавлювання або відсмоктування крові з рани, використання розчину етилового спирту, йоду, перекису водню.
Після того, як місце уколу оброблене, беріть шприц, який став причиною вашого поранення, і разом з ним ідіть до Центру з профілактики та боротьби із СНІДом (м. Ужгород, вул. Другетів, 72, тел. 61-76-47).
Для чого нам той шприц? Як правило, у таких шприцах є залишки крові того, хто ним користувався. Ми проведемо тестування цієї крові на наявність в ній ВІЛ-інфекції та гепатитів і, відповідно до результатів, будемо планувати наші з вами подальші дії.
І саме основне – не панікуйте, а вчасно зверніться до наших фахівців!

Posted in Новини