29 вересня відзначається Всесвітній день серця

27.09.2019

Протягом життя (70-80 років) людське серце здатне заповнити близько 3500 стандартних залізничних цистерн. За 70 років життя серце людини скорочується більше 2 500 000 000 разів. З кожним скороченням серце виштовхує в артерії 70-80 мл крові. Приблизно 12 ударів досить, щоб заповнити, наприклад, стандартний літровий пакет. Ці цифри вірні в стані спокою. При фізичному навантаженні обсяг крові, що перекачується, зростає в кілька разів.

Всесвітній день серця проводиться за ініціативою Всесвітньої федерації серця за підтримки Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я з 2000 року. З 2011-го року – фіксована дата – 29-те вересня. Метою цього міжнародного дня є підвищення обізнаності населення про хвороби серця, правильний спосіб життя для їх попередження і пропаганда профілактичних заходів для зменшення смертності від хвороб серця.

В цей день медична та немедична спільнота всі свої заходи спрямовує на максимальне привернення уваги людей до свого здоров’я, формування розуміння того, що на виникнення і перебіг хвороби можна і потрібно активно впливати.

Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смерті у світі.

Здавалося б, від незначного підвищення артеріального тиску та легких перебоїв (аритмії) у роботі серця ніхто не вмирає… Але коли атеросклероз зачіпає судини мозку – виникає загроза інсульту. Якщо холестеринові бляшки утворюються у коронарних (серцевих) артеріях – загрожує інфаркт.

Сьогодні достовірно відомі фактори, які підвищують ризик ураження судин.

Ось ці «лідери»: куріння, надлишкова маса тіла, гіподинамія (малорухливість), підвищена концентрація «шкідливого» холестерину в крові, стреси.

А, отже, ключові складові профілактики серцево-судинних захворювань – відмова від куріння, фізична активність, здорове харчування.

Рекомендації прості і зрозумілі. Відмовся від куріння – і разом з покращенням здоров’я отримаєш ще й економію свого бюджету. Активніше рухайся – і бонусом отримаєш стрункіше тіло і покращення зовнішнього вигляду. А питання здорового харчування потребує певних роз’яснень.

Як зробити їжу ліками для серця?!

У спробах винайти універсальну схему правильного харчування дієтологи до цього часу не прийшли до «спільного знаменника». Однак певні рекомендації, з якими всі вони погоджуються, все ж є.
• Калорійність раціону повинна бути прямо пропорційна фізичним навантаженням. Тобто, перед ситною вечерею варто замислитися: а чи «спалить» ваш організм ці спожиті калорії або вони підуть на «виробництво» жирових тканин?
• Потрібно зменшити кількість тваринних жирів
• Не пересолюйте їжу
• Маєте підвищений тиск – обмежте споживання кави, міцного чаю та, звичайно, алкоголю
• Холестерин є «дволиким» – є «шкідливий» і «корисний». Корисний холестерин міститься у жирних сортах риби, тому не забувайте включати їх у свій раціон
• Категорично заборонено голодувати протягом декількох діб або переходити на вегетаріанство заради зміцнення судин. Природа створила людину всеїдною. Просто у всьому треба знати міру – особливо це стосується борошняної, жирної, гострої та соленої їжі

І ще кілька слів про стрес. Врівноважений, позитивний емоційний фон – чудова профілактика проблем із серцем! Ми можемо обирати, чи ігнорувати сварки у громадському транспорті, чи вступати у дискусію з невихованими і грубими людьми… Доведено, що людина здатна сама контролювати свій рівень стресу.

Отже, обирати свій спосіб життя вам. В організмі досить парних органів і лише одне серце. Бережіть серце!

Posted in Новини